At Yarışı Haber Sitesi | At Yarışları Video | Galoplar | Ganyan Bilgileri

at yarışı facebook at yarışı twitter at yarışı vimeo rss at yarışı Reklamlarınız için : info@liderform.com.tr

Yorumsuz

12 Mayıs 2014 / 14:39   |   1380 Okundu   YAZDIR
Yorumsuz

24 Mart 2014 Pazartesi…
Günün 3. koşusunun son metreleri… BARDO isimli safkan kulvar değiştirdiği için arkasından gelen GREEN HAWK isimli atın 2.liğine engel oluyor. GREEN HAWK’ın ilgilileri protesto çekiyor. Komiserler Kurulu haklı olarak 2.liği BARDO’dan alıp 3. gelen GREEN HAWK’a veriyorlar.
Olayla ilgili Komiserler Kurulu raporu aynen şöyle:
7 numarada kayıtlı GREEN HAWK isimli atın antrenörü Mahmut BAYKARA’nın kurulumuza vermiş olduğu dilekçesinde; 6 ve 1 numaralı atın jokeylerinin kendi atını engellediğinden neticeyi protesto ettiği bildirilmiştir. Yapılan protesto kurulumuzca incelenmiş olup, 1 numaraya kayıtlı olarak koşan BARDO isimli at, 7 numaraya kayıtlı olarak koşan GREEN HAWK isimli atın son 50 metre içinde önünü keserek faul yaptığı tespit edildiğinden, derece değişikliği yapılarak 2. olarak koşuyu tamamlayan 1 numaraya kayıtlı
BARDO isimli at, 3. olan 7 numaraya kayıtlı GREEN HAWK isimli atın arkasına atılarak 3. ilan edilmiştir. Derece değişikliği sonrası jokey Ali Can İŞLEYEN, olayı önlemek için elinden geleni yapmadığı gibi yarış dürüstlüğüne aykırı hareketle olayın müsebbibi olduğu kanaatine varıldığından, 6132 sayılı At Yarışları Kanununun 4. maddesinin (c) bendi uyarınca 10 (on) gün süreyle yarışlarla ilgili yerlerde geçici sanat icrasından MEN edilmesine ayrıca (b) bendi uyarınca 268 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.
4 Mayıs 2014 Pazar…
Günün 6. koşusunun son metreleri… 3 numaralı ESERHATUN, 1 numaralı ONDÖRTBAHAR’ın dışından gelerek onu geçiyor ve içe doğru savrularak kulvar değiştiriyor. Hemen ardından ONDÖRTBAHAR, ESERHATUN‘un dışından sprinte kalkıp tam onu geçecekken, ESERHATUN tekrar kulvar değiştirip dışa açılarak ONDÖRTBAHAR‘ın önünü kesiyor. Bunun üzerine içerden yeniden atağa kalkan ONDÖRTBAHAR‘ın önü tekrar içeriye doğru kulvar değiştiren ESERHATUN tarafından bir kez daha kapanıyor. ESERHATUN 1., ONDÖRTBAHAR 2. oluyor.
Kule kamerası görüntülerinde de durum apaçık ortada.
ONDÖRTBAHAR‘ın antrenörü protesto çekiyor.
Olayla ilgili Komiserler Kurulu raporu aynen şöyle:
3 numaraya kayıtlı olarak koşan ESERHATUN isimli atın binicisi Adem ASLAN, son düzlükte yarış usul ve nizamlarını ihlal ettiğinden ve suçunun tekerrür etmesinden dolayı ifadeye çağrılmış ve 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin 117. maddesinin 1. fıkrası (a) ve (b-1) bentleri ve 2. fıkrası uyarınca ihtar ve 537 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.
1 numarada kayıtlı ONDÖRTBAHAR isimli atın antrenörü Halis YILDIZ’ ın kurulumuza vermiş olduğu dilekçesinde; 3 numaralı atın jokeyinin kendi atını engellediğinden neticeyi protesto ettiğini bildirmiş ve yapılan protesto kurulumuzca incelenmiş olup, protestonun reddine karar verilmiştir.
Kuşkusuz bu iki farklı koşunun son metrelerindeki kulvar değiştirmeler birbirinin kopyesi değildir. Elbette yarışın sonucunu etkilemedeki payları da tıpatıp birbirinin aynı değildir.
Aslında benimki de gevezelikten başka bir şey değil doğrusunu isterseniz!

Demir Karahan

(6 Mayıs 2014 Salı günkü 1051 sayılı Yarış Dünyası Dergisi’nden alınmıştır)

Benzer Haberler

Yorum yapın